Nabożeństwa pasyjne w naszej Parafii:

- Gorzkie Żale: środy godzina 17.30 i niedziele po Eucharystii o godzinie 9.00;

- Droga Krzyżowa: piątki po Eucharystii o 18.00.
Parafialny Bal Karnawałowy
14.02.2016 r.

W ostatnią sobotę przed rozpoczęciem Wielkiego Postu nasza Parafia już po raz kolejny tworzyła wspólnotę bawiąc się w ramach Parafialnego Balu Karnawałowego. Cieszy to, że wielu z Nas potrafi się doskonale bawić właśnie w ramach swojej Parafii, czyniąc z niej "drugi dom", o co kiedyś nawoływał św. Jan Paweł II.


Ogłoszenia duszpasterskie
14.02.2016 r.

Aktualne ogłoszenia duszpasterskie z dnia 14 lutego 2016 roku oraz informacje o nadchodzących wydarzeniach w naszej Archidiecezji znajdują się w zakładce: Ogłoszenia duszpasterskie.

Wiersz Parafianki
27.01.2016 r.

W ten sposób 99 letnia nasza Parafianka uszanowała jednego z naszych kapłanów chodzących po kolędzie - Chwała Panu za tak piękne świadectwo wiary, świadectwo życia!


Jubileusze małżeńskie
03.01.2016 r.

W Święto Świętej Rodziny 35 par odnowiło swoje ślubowania małżeńskie. Wszystkich polecamy opiece Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa.


Sprawozdanie duszpasterskie z życia parafii w 2015 roku
31.12.2015 r.

Początek nowego roku skłania do refleksji i podsumowań. Pozwólcie, że jako Proboszcz przedstawię przynajmniej niektóre informacje z życia naszej parafii w roku 2015.

W minionym było w naszej parafii: 95 chrztów, 32 śluby, 55 pogrzebów, 60 dzieci przyjęło I Komunię św., 72 młodych zostało Bierzmowanych (dla prównania w ubiegłym roku 80, a w nowym ma być 50). Zmniejsza się więc ilość bierzmowanych, ale za to prawie dwukrotnie mamy więcej urodzeń niż zgonów. To rokuje dobre nadzieje na przyszłość.

Najważniejszym wydarzeniem poprzedniego roku była wizytacja kanoniczna parafii przez Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego. Złoty jubileusz kapłaństwa obchodził Ks. Proboszcz senior Alojzy Chojnowski. Nasz alumn Tomasz Mnich przyjął posługę lektoratu, a do Seminarium Duchownego wstąpił Robert Czajkowski.

W naszej parafii miało miejsce uroczyste zakończenie Tygodnia Ekumenicznego oraz zakończenie V Warsztatów Liturgiczno-Muzycznych. Wystąpił młodzieżowy chór prawosławny. Gościliśmy też symbole Światowych Dni Młodzieży.

Co jeszcze wspólnie udało nam się zrobić w minionym roku 2015?
Dziękujemy Bogu najpierw za rozliczne dzieła łaski, które stały się naszym osobistym i parafialnym udziałem w mijającym roku. Trudno to uporządkować statystycznie. Cieszy nas każdy przejaw ożywienia wiary i życia duchowego. Coraz więcej osób angażuje się w ruchy i grupy istniejące w parafii, chcąc umacniać swoją wiarę. Śpiewem ubogaca liturgię schola dziecięca, młodzieżowa oraz chór parafialny. W niedzielę Świętej Rodziny 35 małżonków odnowiło przyrzeczenia małżeńskie, co jest pięknym świadectwem trwania w wierności ślubowaniu małżęńskiemu. Wspólnota Żywej Drogi Krzyżowej rozrosła się do 20 grup!

Cieszy nasz możliwość spotykania się poza liturgią w Zakątku Kolbego. Jest to okazja do budowania wspólnoty parafialnej. To miejsce posłużyło do kilku wydarzeń kulturalnych m.in.: śpiewu pieśni maryjnych, występu kwartetu smyczkowego, spotkania z nieżyjącym już ks. infułatem Stanisławem Strzeleckim, autorem ksiażki o matce. Liczymy na jeszcze większe ożywienie poczucia więzi braterskich przez spotkania w Zakątku. Gdy spojrzymy na stronę materialną życia parafialnego, to warto zauważyć, że fundusz zgromadzony podczas ubiegłorocznej kolędy oraz dobrowolne ofiar w kwocie 140 tyś. zł. przeznaczony został głównie na częściowy remont schodów do górnego kościoła. Udało nam się ponadto wspólnie zadbać o nowe oświetlenie wewnętrzne kościoła górnego, generalny remont zakrystii w dolnym kościele, częściowy remont zakrystii w górnym kościele, generalny remont sali i łazienki przy dolnym kościele, uporządkowanie roślin w otoczenia kościoła, odnowienie 2 kielichów i części szat liturgicznych, wykonanie nowego sztandaru Św. Maksymiliana, przygotowanie i wyposażenie kaplicy na plebanii.

Plany na następny rok i najbliższą przyszłość są wielkie i ambitne. W wymiarze duchowym będzie to codzienne życie religijne parafii, przeplatane różnymi uroczystościami i nabożeństwami. W nowym roku będziemy przeżywać Jubileusze parafialne: 35-lecie powstania parafii i 15-lecie poświęcenia kościoła. Planujemy je uczcić w połowie maja. Planujemy w tym roku zorganizować misje parafialne. Dużą radością i wyzwaniem dla wielu rodzin i parfii będzie ugoszczenie młodzieży przybywającej do naszego kraju na Światowe Dni Młodzieży. Wspaniałym wydarzeniem będzie nawiedzenie naszej parafii przez figurę św. Michała Archanioła z góry Gargano we Włoszech w połowie sierpnia. Liczymy na jeszcze żywsze zaangażowanie parafian w życie wspólnot działających w parafii oraz proponowane inicjatywy. W trosce o wymiar materialny planujemy dokończenie remontu schodów do górnego kościoła, wykonanie witraży przy głównym ołtarzu górnego kościoła, instalację nowego nagłośnienia w kościele górnym i dolnym, remont kuchni, łazienek, korytarza i sali spotkań w domu parafialnym, remont poczekalni i łazienki przy kancelarii parafialnej. Dużym wyzwaniem będzie remont dachu na kościele, który planujemy podjąć w przyszłości.

Dziś dziękujemy Bogu i Wam wszystkim za duchowe i materialne osiągnięcia w życiu naszej wspólnoty parafialnej. To dzięki Waszej życzliwości, zrozumieniu i ofiarności potrafimy należycie funkcjonować. Podsumowując poprzedni rok pragniemy by przyświecały nam słowa św. Pawła: „za wszystko Bogu dziękujcie, nieustannie się módlcie i bądźcie wdzięczni”.

Na koniec, jeśli kogoś z Was, z ludzkiej ułomności, zawiedliśmy jako kapłani, to ze szczerego serca przepraszamy.
Niech Bóg w Roku Miłosierdzia umocni Was i Wasze rodziny. Wszystkim składamy serdeczne życzenia, zdrowia, błogosławieństwa Bożego na każdy dzień Nowego Roku. Niech patron naszej Parafii Święty Maksymilian Kolbe wyprasza potrzebne nam łaski.

Z darem modlitwy - Ks. Adam Skreczko – wasz Proboszcz wraz z księżmi pracującymi w parafii.

Jubileusze małżeńskie w naszej Parafii
26.12.2015 r.

Radością i dumą naszej Parafii są Ci, którzy w tym kończącym się roku już świętowali, bądź jeszcze będą, swoje okrągłe rocznice zawarcia Sakramentu Małżeństwa. Ci, którzy już jutro, w Święto Świętej Rodziny, podczas uroczystej Eucharystii o godzinie 9.00 odnowią śluby złożone przed latami i raz jeszcze zawierzą wspólną drogę dobremu Bogu. Polecamy ich w naszych modlitwach i prosimy, jednocześnie składając najlepsze życzenia, by miłujący Ojciec hojnie wspierał swoimi łaskami i błogosławił wspólnej wędrówce. Ad multos annos!

Spotkanie Rycerstwa dt. odpustów
31.10.2015 r.

W ostatni poniedziałek na spotkanie Rycerstwa Niepokalanej przybyli do nas alumni IV roku z naszego Seminarium: Karol Godlewski i Tomasz Mnich. Kleryk Karol wygłosił konferencję dotyczącą odpustów, można było także zadawać pytania i rozwiać wiele wątpliwość związanych z tym tematem.


Koncert Chóru Prawosławnego
19.10.2015 r.

W dniu wczorajszym mieliśmy okazję posłuchać w naszym kościele śpiewu chóru prawosławnego. Po Mszy św. o godz. 18.00 przybył do nas z występem Chór „Przyjaciele” z Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku.

Chór „Przyjaciele” Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku powstał z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego. Nazwa chóru doskonale opisuje relacje ludzi, którzy go tworzą. Są to młodzi ludzie pochodzący z Białegostoku i okolic. Pielęgnują swoją przyjaźń poprzez wspólne spotkania, wyjazdy, zarażają uśmiechem i optymizmem wszędzie tam gdzie się pojawiają. Poprzez śpiew pragną świadczyć o swojej wierze, ukazać piękno muzyki jako jedną z form modlitwy i żywej więzi z Bogiem. Inauguracyjne wydarzenie w dziejach chóru miało miejsce w 2012. Była to święta Liturgia we wsi Topilec z okazji dożynek wojewódzkich. Od tamtej pory chór uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach cerkiewnych takich jak: obchody święta Przemieniania Pańskiego na św. Górze Grabarce, św. Męcz. Mł. Gabriela w Zwierkach, św. Onufrego Wielkiego w Jabłecznej. Grupa współpracuje z Bractwem Młodzieży Prawosławnej oraz portalem cerkiew.pl, biorąc udział w organizowanych przez nie przedsięwzięciach. Największą popularność chór zdobył w 2013 roku na X Przeglądzie Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej w Siemiatyczach.W sierpniu tego roku chór wydał swoją pierwszą płytę z utworami poświęconymi Przenajświętszej Bogurodzicy. Dyryguje Marta Filimoniuk.


Katechezy o Całunie Turyńskim
19.10.2015 r.

W ostatnią niedzielę głoszone były katechezy na temat Całunu Turyńskiego przez Misjonarkę świecką Annę Krogulską z Krakowa. Dziękujemy za przybycie do nas i świadectwo wiary. Całun jest „niemym świadkiem zmartwychwstania”. Po katechezach, przy wyjściu z kościoła można było nabyć pamiątki związane z Całunem. O godz. 15.00 przed Całunem odmówiona została Koronka do Miłosierdzia Bożego. Można też było zobaczyć obraz Matki Bożej z Guadalupe oraz Oblicze z Manopello.


Ogłoszenia duszpasterskie
18.10.2015 r.

Aktualne ogłoszenia duszpasterskie z dnia 18 października 2015 roku oraz informacje o nadchodzących wydarzeniach w naszej Archidiecezji znajdują się w zakładce: Ogłoszenia duszpasterskie.

Dzień Skupienia WŻDK
01.10.2015 r.

19 września 2015 r. Wspólnota Żywej Drogi Krzyżowej przeżyła swój pierwszy Dzień Skupienia. Tematem rozważań była Droga Krzyżowa szkołą przebaczenia. Spotkanie rozpoczęliśmy częścią Bolesną Różańca ze świętymi. Mszę Świętą celebrował i homilię wygłosił ks. dr Wojciech Michniewicz. Wysłuchaliśmy jego konferencji na temat wybranych stacji Drogi Krzyżowej, w których Jezus uczy nas, jak mamy wszystkim i wszystko przebaczać. W Zakątku Kolbego przy kawie i ciastku zakończyliśmy Dzień Skupienia wspólnoty Żywej Drogi Krzyżowej. Ks. Wojciech Michniewicz był z nami, wyjaśniał Pisma Święte, mówił o wielkim znaczeniu rozważania stacji drogi krzyżowej.
Pielgrzymka do Krypna
05.09.2015 r.

Jak co roku w pierwszą sobotę września, 5 września, wyruszyła Piesza Pielgrzymka Rodzin do Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie. Pokaźnej grupie pątników z naszej Parafii przewodził pierwszy pielgrzym, czyli Ks. Proboszcz Adam Skreczko. Obecny był także Ks. Sławomir, który zwyczajem lat ubiegłych posługiwał w Służbie Medycznej. Wspólne przemierzanie pątniczego szlaku było kolejną okazją do rozmów, budowania więzi parafialnej i wspólnie dobrze spędzonych chwil na Chwałę Bożą. Trud uwieńczyła uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem naszego Metropolity, Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego i licznie zgromadzonych kapłanów z całej Archidiecezji.
Koncert finałowy V Warsztatów Liturgiczno-Muzycznych Archidiecezji Białostockiej
03.09.2015 r.

W ostatnią niedzielę sierpnia miało miejsce w naszej Parafii szczególne wydarzenie, mianowicie koncert finałowy V Warsztatów Liturgiczno-Muzycznych Archidiecezji Białostockiej. Uroczystą Eucharystię o godzinie 12.30 pod przewodnictwem Bp. Henryka Ciereszki uświetniła muzyka i śpiew orkiestry i chóru z warsztatów przygotowanych przez wybitnych dyrygentów i kompozytorów muzyki liturgicznej: Piotra Pałkę, Huberta Kowalskiego i Pawła Bębenka. Po zakończonej Mszy Świętej mieliśmy okazję wysłuchać także kilku dodatkowych utworów. Był to wspaniały czas dla uznania wagi i miejsca muzyki w liturgii Kościoła w myśl nauczania Ojca Świętego Benedykta XVI, który mówił, że muzyka liturgiczna nie jest dodatkiem do liturgii czy jej upiększeniem, ale sama jest liturgią, a jej celem jest chwała Boża i uświęcenie wiernych.
Zdjęcia: Ks. Krzysztof Łapiński, V Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne Archidiecezji Białostockiej.

Kalendarz liturgiczny


Modlitwa za wstawiennictwem
Św. Maksymiliana Marii Kolbego:

Boże, który nieustannie wspierasz rodzinę ludzką swoim błogosławieństwem i dajesz jej wzory świętości, prosimy Cię, abyśmy wiernie naśladowali wzór Świętego Ojca Maksymiliana i przez szczególne oddanie Niepokalanej szerzyli Królestwo Chrystusowe.

Święty Ojcze Maksymilianie, który z miłości oddałeś życie dla ocalenia bliźniego, w imię tej miłości wspomóż mnie swoim wstawiennictwem i uproś mi łaskę...,
o którą pokornie proszę.

Ojcze nasz... Zdrowaś Maryjo...

O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Kościoła Świętego i poleconymi Tobie.